Store mængder mandskab og maskiner har huseret i området på det seneste, til gavn for miljøet, men desværre til gene for flere sommerhusgæster. Derfor takkede bestyrelsesformand Peter Kvarts i sin tale beboerne for deres tålmodighed, alt imens Odsherred Forsyning kvitterede med gratis fadøl, pølser og alpemusik.
Over 300 sommerhusejere og gæster deltog i arrangementet der blev afholdt på parkeringspladsen på Ellinge Skovvej. Borgmester Thomas Adelskov deltog også i festlighederne og udtrykte i sin tale stor tilfredshed med den miljømæssige indsats der er gjort i samarbejde mellem borgere og kommune.
Klik her for at se artikel om arrangementet bragt i nordvestnyt. d. 13. maj 2013.
Borgmester Thomas Adelskov holdt tale på dagen og så på pumper som direktør Erik Christensen viste frem for sommerhusejerne.
Bestyrelsesformand i Odsherred Forsyning, Peter Kvarts, holdt også tale i dagens anledning.
(Billeder fra nordvestnyt)