Kundeservice holder lukket tirsdag d. 23. juni

Kundeservice holder lukket tirsdag d. 23. juni grundet internt kursus. Har du akut brug for hjælp vedrørende vand, varme, spildevand eller tømning, så kontakt os på 70 12 00 49 for videre info.

Forsinkelse ift. planlagt tømningsuge

Vær opmærksom på at vores tømningsplan er vejledende. Vi er pt. 3-5 uger forsinkede ift. tømningsplanen. Du vil blive varslet cirka 7-14 dage før vi forventer at komme. Har du problemer med at trække ud, anbefaler vi, at du kontakter os hurtigst muligt.

Forsyningens nye direktør er fundet

Til august sætter 41-årige Ghita Hansen sig i direktørstolen hos Odsherred Forsyning. Hun afløser den nuværende direktør, Erik Christensen, som går på pension.

Bestyrelsen for Odsherred Forsyning A/S har afholdt et ekstraordinært bestyrelsesmøde, for at beslutte ansættelsen af forsyningens nye direktør.

“Ansøgerfeltet bestod af 34 højt kvalificerede personer, alle med imponerende CV´er – og vi har valgt den bedste,” udtaler forsyningens bestyrelsesformand, Vagn Ytte Larsen.

Ghita Hansen er uddannet Bygningsingeniør, med speciale i vandforsyning, fra Ingeniørhøjskolen i København (i dag DTU). Hun kommer fra en stilling som Fabrikschef hos teglproducenten Wienerberger. Tidligere har hun været 10 år hos Novozymes i forskellige lederstillinger. Senest som fabriksdirektør for produktionsstedet Fuglebakken i København, med 120 medarbejdere. Forsyningssektoren er ikke fremmed for Ghita, der som hun selv udtrykker det: “Brænder for miljøet.” Hun var tidligt i sin karriere ansat fire år som projektleder hos Holbæk Forsyning.

Privat bor Ghita i Holbæk med sin mand Sune, og døtrene Maria på 13 og Nynne på 15 år.

Ghita Hansen tiltræder stillingen som direktør for Odsherred Forsyning d. 1. august 2016. 

Virksomheden HR-Kompagniet, ved konsulenterne Anders Moestrup og Lene Bakgaard, har assisteret forsyningen med rekrutteringsprocessen.

Scroll to Top